Loc rezervat......
Pop-up de conexiune
Pop-up de conexiune
Pop-up de conexiune
Pop-up de conexiune
Pop-up de conexiune
Anunt.
Text Anuntsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Text Anuntsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Ultimele subiecte
» dddddddddddddddd

» ddddddddddddddddddddd

» ddddddddddddddsds

» dddddddddddddddd

» dddddddddddddd

» fffffffffffffffff

» Articol-------Articol

» fsdfsdfsdf

» ggggggggggggggggggg

Cine este conectat?

In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 4, Sam Feb 19, 2011 12:49 pm
Vizualizeaza toata lista

Top postatori

Admin
Kr@nE

Statistici

Avem 3 membri inregistrati

Cel mai nou utilizator inregistrat este: Gigel

Membrii nostri au postat un numar de 35 mesaje

în 19 subiecte

Distribuiţi | 

ddddddddddddddsds

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

07052011
Mesajddddddddddddddsds

ddddddddddddddddddddddddddDespre Cheloo din trupa PARAZIŢII (Biografie)

Cheloo a.k.a. VARANU, a.k.a. PATENTU, a.k.a. CUR MURDAR, Nu are rost sa vorbim despre copilaria lui sau despre cum a fost el ca si copil. Desi, pentru unii dintre noi, aceste informatii ar putea fi vitale pentru a o face pe "psihologii" si a intra in mintea unui om care gandeste asa "murdar".

Important este faptul ca, inainte de a se apuca de muzica, voia sa devina pictor. De fapt, era chiar bun, din moment ce a castigat un premiu la unul dintre concursurile nationale de pictura. Dar totul s-a terminat in momentul in care s-a hotarat, brusc, sa se apuce de muzica. Si asa a fost... A fost producator muzical si inginer de sunet la Studio Box, locul in care a invatat multe lucruri ce aveau sa-i foloseasca in viitor.

In martie 1994, Cheloo infiinteza Parazitii, iar in mai i se alatura Ombladon. Prima piesa inregistrata de cei doi a fost "In Jur", care a aparut pe 13 septembrie 1994. O zi mai tarziu, Cheloo si Ombladon au sustinut primul lor concert, care s-a desfasurat in cadrul Balului Bobocilor de la Liceul Spiru Haret.

Sunt lucruri care-i plac- concursurile de off road, desenele animate, somnul, muntele, filmele SF si istorice, vinul fiert, pestele la gratar, cartile despre teoria conspiratiei, dar si lucruri pe care nu le poate inghiti- drogurile, playback-ul, sonorizarile proaste, reclamele la detergent, jocurile de noroc, horoscopul, paianjenii, Egiptul.

In categoria lucrurilor pe care nu le suporta ar putea intra pe primul loc si muzica romaneasca. Explicatia este simpla. Peste 80% dintre productiile muzicale romanesti i se par ridicole, insa exista si exceptii- Vita de Vie, Margineanu, Pavel Stratan.

Nu aceeasi soarta o au si trupele din afara, mult mai multe la numar printre preferatele acestui controversat rapper: WU-TANG CLAN, CAGE, EVERLAST, I.A.M., NON PHIXION, EMINEM, BLAZHAY- BLAZHAY, EASTERN CONFERENCE, si ne oprim aici, desi am mai fi putut continua.

Primul album solo Cheloo- "Sindromul Tourette" apare in 2003, iar o data cu el si speculatii conform carora trupa Parazitii se va desfiinta foarte curand. Zvonuri exista mereu, cu atat mai mult, cu cat este vorba despre o trupa de succes, desi foarte controversta ca imagine si stil muzical. Discutii intervin abia in momentul in care lumea incepe sa se intrebe cum reuseste un artist care este implicat intr-un proiect de trupa sa se descurce si ca artist solo. Raspunsul este simplu si ne este dat de insusi Cheloo:

"Avem personalitati diferite. Este imposibil ca albumele solo sa sune la fel. Sound-ul Parazitii este o medie a celor trei minti luminate. Pe albumele solo avem mai multa libertate de exprimare. Cand lucrez pentru albumul Cheloo, nu calculez niciodata nimic. Este ca si cum as intra intr-o pivnita pe intuneric si incep sa pipai sticlele. Bei ce apuci. Care ar mai fi farmecul creatiei daca ne-am propune sa facem ceva anume?"

Dupa succesul realizat de Sindromul Tourette, la trei ani diferenta, Cheloo se hotaraste sa scoata cel de-al doile album solo- "Fabricant de gunoi". Albumul include colaborari cu Ombladon, Freakadadisk, Dj Dox, Bishop, Rimaru, Spike, Guess Who, Euphoric, dar si nume sonore precum Killa Army (Beretta 9 si Shogun Assasson) si Texta (din Austria). Colaborarea cu cei de la Killa Army i-a oferit o mare satisfactie. Cu atat mai mult cu cat, in urma concertului de la Sala Polivalenta din Bucuresti, cei doi de la Killa Army s-au hotarat sa inregistreze pe o piesa a carui negativ le-a placut de la prima auditie. Intr-o singura zi piesa a fost gata. Cheloo este la fel de multumit si de piesa realizata cu grupul austriac Texta:

" Imi place si piesa cu cei de la Texta. Daca stiam germana mai bine, as fi incercat sa fac versurile in aceasta limba. Foarte important pentru mine este faptul ca, pe album, am doua piese in limba engleza. Tuturor le-au placut."

Primul videoclip este la doua piese "Operatiunea cur pansat/ Fabricant de gunoi" si este conceput si realizat de Cheloo, prietena sa si Bogdan Jianu. Este foarte adevarat ca in spatele conceptului a stat o intreaga echipa de productie si montaj, insa noutatea vine odata cu participarea lui Cheloo la intregul proces de pre- si post productie.

Despre limbajul pe care il foloseste in textele pieselor sale si despre influenta pe care o are el, ca si artist, asupra tinerei generatii, Cheloo declara:

"Sunt convins ca tinerii sunt influentati de muzica mea. De aceea, nu trimit mesaje negativiste; in forma lui depresiva, mesajul este pozitiv. Este o tehnica de manufacturare a armurilor secolului 21, foarte utila tinerilor fara perspective clare: insista, uita, uraste, munceste si vei reusi. Cel putin asa cred eu si nu incerc sa fac pe nimeni sa gandeasca la fel ca mine. Citeste, invata, cauta sa descoperi si nu te multumi cu ceea ce esti. Limbaj de salcam... lasati muzica sa vorbeasca."

Speranta lui Cheloo, odata cu lansarea acestui de-al doilea album solo, este ca muzica rap sa fie perceputa si la noi altfel decat o muzica "de golani". Si poate ca, peste cateva generatii, se vor schimba si la noi conceptiile.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://emanuel-demonstrati.wikiforum.ro
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

ddddddddddddddsds :: Comentarii

Re: ddddddddddddddsds
Mesaj la data de Sam Mai 07, 2011 6:46 am Scris de Admin
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Mesaj la data de Sam Mai 07, 2011 6:50 am Scris de Admin
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;lllllllll
Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

ddddddddddddddsds

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Wedetyke.Design :: Blog :: Socializare-
Mergi direct la:  

Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog